محاسبه شاخص توده بدنی

BMI شاخص توده بدنی (BMI) مخفف عبارت انگلیسی Body Mass Index یعنی شاخص توده ی بدن می باشد.
برای محاسبه ی BMI به دو پارامتر یعنی قد و وزن خود نیاز است و شاخص توده بدنی یا BMI از تقسیم وزن (کیلوگرم) به مربع قد (متر) به دست می آید. BMI مستقیما چربی بدن را اندازه گیری نمیکند بلکه میزان بافت چربی بدن را در مقایسه با بافت های استخوان و عضلهرا نشان می دهد. که نتیجه محاسبه  آن نشان می دهد که فرد اضافه وزن دارد ( چاق ) یا وزن متعادلی دارد و یا این که دچار کبود وزن ( لاغر ) است. محاسبه شاخص توده بدنی BMI بسیار ساده بوده و از روش زیر محاسبه می شود.
فرمول محاسبه BMI یا شاخص توده بدنی به صورت تقسیم وزن (کیلوگرم) بر قد (متر) به توان ۲ محاسبه می شود . که این شاخص تنها برای نشان دادن سطح چربی بدن انسان است. البته این روش قطعی نیست و معایبی نیز دارد.
از آنجایی که محاسبه BMI بزرگسالان تنها با دو شاخص وزن و قد اندازه گیری می شود، فرد باید برای کاهش BMI وزن خود را کم کند، زیرا قد انسان با گذشتن از سن رشد ثابت باقی می ماند. می توانید با اقدامات زیر BMI خود را کاهش دهید.

شاخص توده بدنی، BMI

انتخاب درست غذاها 

خوردن غذاهایی با کالری کم و با فیبر بالا مانند سبزیجات و میوه ها به کاهش وزن بسیار کمک می کنند و طبق گفته سازمان کشاورزی آمریکا، تنوع، تراکم مواد غذایی و میزان مصرفی هر وعده در کاهش وزن اهمیت فراوانی دارند. برای برخورداری از سلامت کامل، بهتر است برای کاهش وزن  بهتر است مصرف نمک و شیرینی را کاهش دهید به طور کلی، مصرف نمک را به ۲۳۰۰ میلی گرم، شکر و چربی های فرآوری شده را به کمتر از ۱۰ درصد از کل کالری دریافتی روزانه خود محدود کنید.

برنامه ورزشی منظم داشته باشید

سازمان پیشگیری از بیماری ها و ارتقاء سلامت پیشنهاد می کند که هفته ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت های ایروبیکی با شدت متوسط( مانند تنیس یا پیاده روی) یا ۷۵ دقیقه فعالیت های شدید ایروبیکی (مانند دوچرخه سواری، شنا، دو یا پیاده روی سریع) برای هر شخص لازم است. برای ارتقاء سلامتی می توان مدت فعالیت های ایروبیکی با شدت متوسط را به ۳۰۰ دقیقه یا فعالیت های شدید ابروبیکی را به ۱۵۰ دقیقه در هفته افزایش داد.

به اندازه بخوابید

اغلب بزرگسالان روزانه به هفت تا نه ساعت خواب نیاز دارند. کمبود خواب مزمن یا کیفیت پایین خواب می تواند احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی، دیابت، افسردگی و چاقی مفرط را افزایش دهد. به طور کلی می توان گفت که کم خوابی و چاقی رابطه مستقیمی با هم دارند.

استرس خود را کنترل کنید

نمی توان به طور کلی از استرس جلوگیری کرد و تمام استرس ها مضر نیستند. اما استرس حاد به بدن فشار وارد می کند و موجب افزایش احتمال چاقی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی، دیابت نوع ۲ و همچنین اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی می شود. روش های کنترل استرس شامل ورزش مداوم، یوگا، مدیتیشن، حمایت عاطفی دوستان و خانواده و همچنین صحبت با مشاور می شود.

به طور کلی، کاهش وزن آسان نیست و از آنجایی که هیچ کس طی یک شب چاق نشده، پس نمی توان طی یک شب نیز لاغر شد. بنابراین کاهش وزن پروسه ای زمان بر است که نباید در این راه تسلیم شد یا اراده خود را از دست داد.

شما می توانید به صورت آنلاین BMI یا شاخص توده بدنی خودتان را محاسبه کنید

وزن (kg):
قد(cm):

شاخص توده بدنی :
نتیجه: